RESO Europa Service Sp. z o. o. - Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

RESO Europa Service Sp. z o. o.

Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

« Powrót
Jubileusz 65-lecia ZPiT „Suwalszczyzna” 31 października 2016

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” podczas minionego weekendu hucznie świętował jubileusz 65-lecia swojej działalności. Jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce zaprezentował się suwalskiej publiczności podczas dwóch dni – w piątek i sobotę, wykonując fragmenty swoich najlepszych programów. Swoim występem „Suwalszczyzna” potwierdziła, że jest najlepszym propagatorem suwalskiej tradycji, kultury i historii.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” został założony w 1951 roku w Suwałkach. Od tego czasu przez zespół przewinęło się kilkuset tancerzy, odbyto dziesiątki koncertów, a ich świadkami były tysiące osób. Obecnie można stwierdzić, że nie ma w Suwałkach rodziny, która nie miała kiedyś swego przedstawiciela w „Suwalszczyźnie” – tancerza, śpiewaka lub muzyka. Zespół rozsławił Suwałki w całej Polsce, a także w większości państw w Europie. Duża w tym zasługa Małgorzaty Wojdełko – wybitnej choreografki, która kieruje „Suwalszczyzną” od 35 lat.

Jubileusz 65-lecia „Suwalszczyzny” był obchodzony przez dwa dni – 28 i 29 października 2016 roku, podczas których zespół odbył dwa koncerty dla łącznie niemal półtoratysięcznej publiczności. W wypełnionej po brzegi sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury „Suwalszczyzna” zaprezentowała fragmenty swoich najlepszych programów: „Kochajmy się”, „W podsuwalskiej oberży”, „Żar Bułgarii”, „Bar w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, a także „Regiony” – fragmenty repertuaru z dawnych lat – wykonywanego przez „Dinozaury” – tak nazwali siebie członkowie pierwszego, reaktywowanego w 1978 r. składu „Suwalszczyzny”.

Jak powiedział Bronisław Woźnialis, Prezes RESO Europa Service oraz uczestnik jubileuszowych wydarzeń: Przez tyle lat zespół rozsławiał Suwałki i cały nasz region, dbał o tradycję. Wartość tańca i muzyki dla pielęgnowania duszy narodu jest bezcenna. Są one elementami, które wpływają na nasz charakter narodowy i naszą świadomość. To bardzo ważne, dlatego tym bardziej cieszymy się, że RESO mogła uczestniczyć w tym pięknym jubileuszu.

RESO Europa Service była Mecenasem Kultury Jubileuszu 65-lecia ZPiT „Suwalszczyzna”.

Fot. Marcin Tylenda (niebywalesuwalki.pl).