Już w sobotę rozpoczynają się wakacje, a więc czas nasilonego ruchu na polskich drogach. Niestety w okresie lipca i sierpnia dochodzi do wielu przykrych zdarzeń drogowych. Jak temu zaradzić? Jak zapewnić sobie spokojne i bezpieczne wakacje?
Polacy coraz częściej podróżują. Zdecydowana większość decyduje się na urlop w naszym kraju, natomiast ci, którzy wybierają wyjazdy zagraniczne, najchętniej obierają sobie za cel Hiszpanię, Chorwację i Włochy. Nadal najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na urlop w kraju jest własny samochód – z takiej formy transportu korzysta 7 na 10 podróżujących. Wzmożony ruch na drodze oznacza niestety większą liczbę wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku w 32701 wypadkach zginęły 2904 osoby, a 39457 zostało rannych. W porównaniu do 2014 roku odnotowano 7 proc. spadek ilości wypadków drogowych (2269 mniej r/r), około 10 proc. spadek ilości ofiar śmiertelnych (298 mniej r/r) oraz ponad 7 proc. spadek ilości rannych (3088 mniej r/r). Mimo, że z roku na rok polscy kierowcy powodują mniej zdarzeń drogowych, to nadal jesteśmy niemal na samym końcu klasyfikacji krajów UE pod względem liczby ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców. O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu auta i zabraniu niezbędnych dokumentów. Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych i ciśnienia w oponach to podstawa. Poza tym warto zadbać o czystość szyb, lusterek i świateł pojazdu, a także o zabranie obowiązkowego zestawu: apteczki, sprawnej gaśnicy, kamizelki odblaskowej oraz trójkąta ostrzegawczego. Nie wolno zapomnieć również o zabraniu dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego z aktualnymi badaniami technicznymi oraz aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Dobrze mieć w samochodowym schowku formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch egzemplarzach.
Podczas jazdy należy zachowywać szczególną ostrożność i czujność. Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych należy nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom oraz pieszym i niezachowanie odpowiedniej odległości na drodze. Pamiętajmy, że warto zachować rozsądek i uniknąć niebezpiecznych manewrów. Oczywiście zanim wyruszymy w drogę powinniśmy wypocząć i być wyspani. Dopiero wówczas łatwiej nam będzie uniknąć błędu i przewidzieć decyzje innych kierowców. Nie zapominajmy o zasadzie ograniczonego zaufania oraz dostosowywania prędkości do warunków pogodowych. W niektórych krajach (np. w Niemczech) na drogach występują znaki ograniczające prędkość w przypadku mokrej nawierzchni. W Polsce od roku obowiązuje przepis, na podstawie którego możemy stracić prawo jazdy, jeżeli w terenie zabudowanym dwukrotnie przekroczymy dozwoloną prędkość. Powinniśmy brać to pod uwagę.
A co jeśli przytrafi się nam zdarzenie drogowe? Podstawą jest zachowanie spokoju oraz wykonanie pewnych czynności, które ułatwią nam wyjście z trudnej sytuacji. Po pierwsze należy zabezpieczyć miejsce wypadku oraz sprawdzić, czy nikt nie potrzebuje pomocy medycznej. Jeśli nikt nie ucierpiał, wówczas możemy usunąć nasz pojazd z drogi, by nie utrudniał ruchu. Jeśli ktoś doznał obrażeń – należy zawiadomić pomoc medyczną oraz wezwać policję. Numer 997 można również wybrać, jeśli prowadzący pojazdem jest pod wpływem alkoholu lub nie ma wymaganych dokumentów. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy nie trzeba fatygować mundurowych. Wówczas wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Po kolizji lub wypadku zaleca się zrobić zdjęcia pojazdów i otoczenia, które przydadzą się do oceny szkody przez ubezpieczyciela. Z pewnością ułatwi nam to przeprowadzenie procesu likwidacji szkody. Jakiekolwiek zdarzenie drogowe uświadamia, że opłaca się posiadać odpowiednią polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Oprócz obowiązkowego OC pomocne mogą się okazać Auto Casco oraz Assistance. Awaria auta może nam pokrzyżować plany urlopowe, a dzięki dobrej polisie ubezpieczyciel zapewni nam samochód zastępczy.
Wyjeżdżając na urlop warto pamiętać także o tym, co zostawiamy na miejscu. Dom lub mieszkanie to dorobek naszego życia, który często pozostawiamy bez opieki. Włamywacze doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też właśnie w okresie wakacji dochodzi do wielu kradzieży lub dewastacji. Jak uniknąć stresujących sytuacji? Wystarczy nabyć odpowiednią polisę Dom Pakiet, która pomoże nam zniwelować ewentualne straty w naszej nieruchomości.
Uważna, ostrożna jazda, przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa oraz nabycie odpowiedniego ubezpieczenia powinny zapewnić nam prawdziwie spokojne, szczęśliwe i bezpieczne wakacje.