RESO Europa Service Sp. z o. o. - Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

RESO Europa Service Sp. z o. o.

Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

« Powrót
Jak przygotować auto do zimy? 29 listopada 2019

Zbliża się zima, a więc pora roku z najtrudniejszymi warunkami drogowymi. Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w podróży, należy odpowiednio przygotować pojazd. Co wobec tego należy zrobić? W jaki sposób przygotować samochód do zimy?

Opony zimowe na kołach

 

Jedną z najważniejszych czynności, które należy wykonać przed nadejściem zimy, jest wymiana opon na zimowe. Najlepiej dokonać tego, gdy maksymalna temperatura w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza.

 

Polskie przepisy nie nakazują zmiany opon na zimowe. I to pomimo tego, że taki wymóg obowiązuje w 27 państwach Europy. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie zamierza wprowadzać obowiązkowości zmiany opon.

 

Niedawno Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego alarmował, że w przypadku kolizji większość ubezpieczycieli może odmówić wypłaty odszkodowania, obarczając kierowcę winą za rażące niedbalstwo i niedostosowanie opon do warunków na drodze. Takiego wyłączenia nie ma jednak w warunkach ubezpieczenia Auto Casco dostępnego w ofercie RESO:

 

– Oznacza to, że poszkodowany otrzyma od Balcia należne odszkodowanie pomimo tego, że w okresie zimowym jego auto nie miało założonych opon zimowych. Niemniej zachęcamy wszystkich do wymiany opon dla własnego bezpieczeństwa – powiedziała Agnieszka Woźniak, p. o. dyrektora departamentu likwidacji szkód RESO Europa Service.

 

Niezbędny serwis auta

 

Bardzo ważnym punktem przygotowań auta do zimy jest wykonanie serwisu polegającego na wymianie oleju i płynów eksploatacyjnych czy sprawdzeniu stanu hamulców, świateł i wycieraczek.

 

Przed zimą powinniśmy także sprawdzić stan akumulatora. Jak pokazują dane jednego z producentów, aż 39% awarii samochodów jest spowodowane właśnie niesprawnym akumulatorem.

 

Polisa dla kierowcy i pojazdu

 

O polisie ubezpieczenia OC ppm musimy pamiętać zawsze. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które każdy posiadacz pojazdu musi mieć cały rok. Warto jednak zadbać również o inne polisy, takie jak Auto Casco czy assistance.

 

Auto Casco zapewni nam pokrycie ewentualnych strat po zdarzeniu drogowym, które powstało z winy ubezpieczonego. Zimą, gdy drogi są mokre lub pokryte lodem, łatwiej o różnego rodzaju kolizje.

 

Ubezpieczenie assistance z kolei zapewnia usługi assistance, czyli na przykład naprawę pojazdu na drodze, interwencję w przypadku rozładowanego akumulatora, zamarznięcia paliwa czy uszkodzenia zamka drzwi. Assistance dostępne w ofercie RESO posiada także opcję wyciągania aut z rowów.

 

– Wymiana opon na zimowe czy sprawdzenie stanu pojazdu z pewnością przyczynią się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa. Natomiast odpowiednia polisa assistance i auto casco da nam poczucie komfortu i spokoju – powiedział Bronisław Woźnialis, prezes zarządu RESO Europa Service.