RESO Europa Service Sp. z o. o. - Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

RESO Europa Service Sp. z o. o.

Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

« Powrót
Bezpieczne wakacje samochodem 26 czerwca 2015

Dzień 26 czerwca to dla wielu uczniów prawdopodobnie najszczęśliwszy dzień w 2015 roku. Tego dnia rozpoczyna się dla nich sielankowy okres wakacyjny, a więc czas wypoczynku i wyjazdów rodzinnych. Coraz częściej spędzamy go poza domem, dlatego też podczas wakacji mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach. Oznacza to niestety także większą liczbę wypadków. Polska Izba Ubezpieczeń podpowiada na co zwracać uwagę przygotowując się do podróży oraz co zrobić, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

Jak wynika z badań Polacy coraz częściej podróżują. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost odsetka wyjeżdżających. Jeszcze więcej osób planuje wyjechać poza miejsce zamieszkania w 2015 roku. W opublikowanym przez CBOS na początku roku sondażu wynika, że 58% ankietowanych wyraża taką chęć. Najczęściej podróżujemy autem, dlatego warto zachować czujność na drodze.

Polscy kierowcy z roku na rok powodują coraz mniej wypadków. Chociaż to dobra informacja, to nie możemy zapominać o tym, że Polska – spośród krajów Unii Europejskiej – znajduje się na 24. miejscu pod względem liczby ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców. W okresie wakacyjnym powinniśmy zachowywać jeszcze większą czujność. Przypominamy o kluczowych zasadach, ograniczających do minimum nerwy, które z pewnością pojawią się, jeśli weźmiemy udział w wypadku lub kolizji drogowej – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

PIU na swojej stronie internetowej przypomina nam o kilku zasadach, które z pewnością ułatwią nam podróżowanie podczas wakacji.

Zasada 1. Pamiętaj o sprawdzeniu samochodu i zabraniu niezbędnych dokumentów. Przed wyjazdem warto sprawdzić płyny eksploatacyjne i ciśnienie w oponach, także w kole zapasowym. Należy zadbać o czystość szyb, lusterek i świateł pojazdu. Nie zapominajmy również o zabraniu w podróż prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego z aktualnymi badaniami technicznymi, aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Na wszelki wypadek warto mieć w samochodowym schowku formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w dwóch egzemplarzach.

Zasada 2. Zachowuj się rozsądnie podczas podróży i unikaj niebezpiecznych manewrów. Nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom oraz pieszym i niezachowanie odpowiedniej odległości na drodze – to główne przyczyny kolizji i wypadków. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym PIU przypomina, aby wsiadać za kierownicę wypoczętym i wyspanym, przewidywać decyzje innych kierowców i stosować zasadę ograniczonego zaufania, nie przekraczać dozwolonej prędkości oraz pamiętać o dostosowywaniu jej do aktualnych warunków pogodowych, a także zawsze sygnalizować manewry na drodze oraz patrzeć w lusterka przed ich wykonywaniem.

Zasada 3. Gdy doszło do zdarzenia drogowego – zachowaj spokój oraz:

  • zabezpiecz miejsce wypadku, sprawdź czy samochody nie zagrażają niczyjemu zdrowiu oraz czy nikt nie potrzebuje pomocy medycznej,
  • jeśli nikt nie ucierpiał, zadbaj o usunięcie pojazdów z drogi, by nie utrudniać ruchu,
  • zadbaj o pomoc medyczną i zawiadom policję jeżeli ktokolwiek doznał obrażeń,
  • zawiadom policję jeżeli prowadzący pojazd jest pod wpływem alkoholu lub nie ma wymaganych dokumentów,
  • jeśli nie trzeba wzywać policji, warto spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym,
  • warto zrobić zdjęcia pojazdów i otoczenia, które mogą się przydać do oceny szkody przez ubezpieczyciela. Do tego wystarczy nam w zupełności aparat w telefonie komórkowym.

Zasada 4. Masz problem – pamiętaj, że RESO chętnie pomoże. Skontaktuj się z nami.

Departament Obsługi Klienta zawsze chętnie udzieli wsparcia, wyjaśni wątpliwości, podpowie co należy zrobić, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji.

Kontakt do nas:

Tel. (+48) 87 565 4444

e-mail: dok@reso.com.pl

Przestrzegając powyższych zasad nasze wakacje na pewno będą bezpieczniejsze, a co za tym idzie – również szczęśliwe, czego wszystkim podróżującym życzy RESO Europa Service.