Wyższe kary za brak OC « RESO Europa Service

    RESO EUROPA SERVICE Sp. z o.o.

  • Phone: (+48) 87 565 4444
  • Mail: biuro@reso.com.pl
  • Website: www.reso.com.pl
  • Address: ul. Innowacyjna 1, 16-400 Suwałki
Wyższe kary za brak OC

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują wyższe kary za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest to efekt podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, z którym skorelowana jest wysokość opłat karnych.

Kary za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych są ustalane na podstawie minimalnej pensji w Polsce, która od początku 2019 roku wynosi 2250 zł brutto.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależnione jest jeszcze od dwóch czynników:

  • rodzaju pojazdu:

– samochody osobowe – kara 4500 zł (równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę),

– samochody ciężarowe – kara 6750 zł (równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę),

– pozostałe pojazdy – kara 750 zł (równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę),

  • okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

– do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,

– 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej,

– powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej.

– Kary dotkną tych, którzy z różnych powodów nie zapewnili ciągłości ubezpieczenia OC. Warto o tym przypominać, aby każdy mógł się upewnić, że jego polisa jest obowiązująca. Niekiedy klienci są nieświadomi, że w konkretnym przypadku ich umowa ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie – na przykład gdy nabyli auto i aneksowali dotychczasową polisę – powiedział Bronisław Woźnialis, prezes zarządu RESO Europa Service.

Na stronie ufg.pl można sprawdzić czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC ppm. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN auta.

Podmiotem odpowiedzialnym za ściągalność kar oraz wyszukiwanie tych, którzy zalegają ze składką i mają nieważne OC, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. System wykrywania posiadaczy aut, którzy nie wywiązali się z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, jest coraz bardziej szczelny.

Najboleśniejszą karą za brak ubezpieczenia OC ppm jest konieczność zapłacenia z własnej kieszeni za wyrządzone szkody w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC ppm znajduje się tutaj.