RESO Europa Service Sp. z o. o. - Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

RESO Europa Service Sp. z o. o.

Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

« Powrót
Zima przypomina, że warto ubezpieczyć szyby auta 02 lutego 2021 07:59

Takiej zimy, jak obecna, nie mieliśmy od dawna. Duże ilości śniegu i silny mróz przypomniały o sobie. Wraz z nimi pojawiło się więcej szkód komunikacyjnych, w tym także tych dotyczących szyb. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób może nam pomóc ubezpieczenie Auto Szyby?

Jak dochodzi do uszkodzenia szyby w aucie?

Zimą dochodzi do większej ilości uszkodzeń szyb w samochodach, a ponad 80% z nich dotyczy szyby przedniej. Przyczyną jest najczęściej uderzenie kamieni lub żwiru wyskakującego spod kół. Nawet najmniejsze uszkodzenie szyby, w którym może pojawić się woda, spowoduje, że zniszczenie będzie się powiększać.

Kolejnym przyczyną uszkodzeń jest działanie samych kierowców, którzy w pośpiechu włączają szybkie ogrzewanie ciepłym powietrzem szyby w sytuacji, gdy z jej drugiej strony jest silny mróz. W wyniku dużej różnicy temperatur może dojść do pęknięcia szyby.

Szybkie ogrzanie zmarzniętej szyby z pewnością przyczyni się do jej pęknięcia wówczas, gdy była ona już wcześniej choć trochę uszkodzona. Nawet niewielkie odpryski powiększą się do takich rozmiarów, że nie da się ich nie zauważyć.

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

Zarysowana lub pęknięta szyba ogranicza pole widzenia kierowcy, czym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Małe odpryski na szybie często kwalifikują ją do naprawy. Jeśli jednak szyba jest pęknięta, wówczas nadaje się już tylko do wymiany.

Jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna, a poza tym wiąże się z konsekwencjami finansowymi i prawnymi. W przypadku kontroli auta mającego pęknięcia lub ubytki w szybie, policja ma prawo wystawić kierowcy mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Z jakiej polisy skorzystać?

Gdy mamy już szkodzę szyby w aucie i musimy ją naprawić lub wymienić, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nasza polisa w takiej sytuacji przewiduje wypłatę odszkodowania. Stanie się tak, jeśli pozyskaliśmy wcześniej ubezpieczenie Auto Szyby. Możemy wówczas liczyć na organizację i zwrot kosztów naprawy lub wymiany szyb ubezpieczonego pojazdu do kwoty 2000 zł w przypadku aut osobowych i dostawczy o DMC do 3,5 t lub do 6000 zł w przypadku pozostałych aut.

W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia Auto Szybyi wystąpienia zdarzenia polegającego na uszkodzeniu lub zniszczeniu szyb, nie tracimy zniżek za przebieg ubezpieczenia OC i Auto Casco.

Jeśli jednak okaże się, że naprawa szyby będzie wyższa niż suma ubezpieczenia produktu Auto Szyby, możemy zlikwidować szkodę z polisy Auto Casco.