RESO Europa Service Sp. z o. o. - Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

RESO Europa Service Sp. z o. o.

Sprawdzony partner w ubezpieczeniach

« Powrót
Nowe przepisy od 1 czerwca 2021 r. 01 czerwca 2021 11:20

Od dziś obowiązywać będą nowe przepisy związane z ruchem pojazdów i pieszych. Zmiana ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących oraz pieszych, którzy nie zawsze zachowują rozwagę przy przechodzeniu przez jezdnię.

Piesi zyskali dodatkowe prawa, które dają im pierwszeństwo przy przechodzeniu przez jezdnię. Kiedy osoba zbliża się do pasów, kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność i umożliwić pokonanie jezdni przechodniowi. Przepisy te dotyczą również rowerzystów, czy użytkowników hulajnóg elektrycznych. Takie działanie ma na celu zmniejszenie ryzyka występowania wypadków na przejściach dla pieszych. Wyjątek stanowią tramwaje i pojazdy poruszające się po torach - one nie muszą ustępować pierwszeństwa przechodniom.

 

Jednak przepisy nie uderzają tylko w kierowców. Od dziś obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych przy pokonywaniu jezdni. Dotyczy to zarówno serfowania w sieci, jak i rozmawiania przez telefon. Użytkowanie telefonu podczas pokonywania przejścia dla pieszych wpływa znacząco na percepcję i zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu na drugą stronę przez pieszych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Zmianie ulega również sposób poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych. Od dziś kierowcy muszą zachować większy odstęp pomiędzy pojazdami (wyjątek stanowi manewr wyprzedzania). Według zaleceń, osoba która porusza się prędkością 100km/h powinna zachować dystans 50 metrów od kolejnego pojazdu. Krótko mówiąc - połowa naszej prędkości na liczniku wyrażona w metrach to dystans, jaki musimy zachować w stosunku do pojazdu przed nami na drodze szybkiego ruchu.

 

Ujednoliceniu poddane zostało ograniczenie prędkości w terenach zabudowanych. Dotychczas, pomiędzy 23:00 a 5:00 rano pojazdy w terenach zabudowanych mogły poruszać się z prędkością 60km/h. Dziś obowiązuje niezależnie od pory dnia ograniczenie 50km/h. Według statystyk, ma ono znaczący wpływ na czas hamowania i zapobieżenia wypadkom.