Od trzech tygodni trwają wakacje. Lipiec i sierpień to okres najintensywniejszego ruchu na polskich drogach. W tym czasie dochodzi do relatywnie większej ilości zdarzeń drogowych. Co zrobić, aby nasza podróż była bezpieczna, a wakacyjny czas wspominać z zadowoleniem? Oto kilka wskazówek.
Przygotowania do wyjazdu
Bardzo ważnym elementem wyjazdu wakacyjnego jest jego przygotowanie. Na tym etapie nie powinniśmy niczego bagatelizować i skrupulatnie zadbać o ważność dokumentów oraz stan pojazdu.
Przed wyjazdem sprawdźmy, czy wszystkie dokumenty są aktualne – mowa zwłaszcza o badaniu technicznym pojazdu oraz obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Od kilku miesięcy nie mamy obowiązku posiadania przy sobie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego w Polsce, jednak należy pamiętać, że oba dokumenty będą nam potrzebne podczas wyjazdu zagranicznego.
Ważne jest również sprawdzenie stanu auta – płynów eksploatacyjnych i ciśnienia w oponach, a także stanu hamulców w pojeździe. Pamiętajmy również o weryfikacji sprawności żarówek (zapasową żarówkę zawsze warto mieć w schowku) czy piór do wycieraczek. Komfort jazdy poprawi nam sprawna i odgrzybiona klimatyzacja. W samochodzie powinien znaleźć się także obowiązkowy zestaw: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.
Ubezpieczenie pojazdu i pomoc na drodze
Oprócz wspomnianego obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm należy rozważyć nabycie innych ubezpieczeń, takich jak assistance czy auto casco.
Ten pierwszy produkt zapewni nam niezbędną pomoc na drodze w przypadku kolizji, awarii, wypadku czy unieruchomienia pojazdu. W ofercie RESO dostępne jest assistance w trzech wariantach – podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym, który jest zalecany dla osób podróżujących zagranicą.
Z kolei auto casco to ubezpieczenie, które obejmuje szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia. Ten produkt uchroni nas przed dużymi stratami materialnymi w przypadku, gdy sami uszkodzimy auto lub gdy zostanie nam skradzione. W ofercie RESO zakres terytorialny AC obejmuje Polskę lub Europę.
Technika bezpiecznej jazdy
Jednym z warunków bezpiecznej jazdy jest zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej. Kierowca powinien być wypoczęty oraz wyspany. Zaleca się robić przerwy w trasie, podczas których można odpocząć, rozprostować nogi czy wykonać kilkanaście przysiadów. Utrzymując dobrą kondycję łatwiej będzie nam uniknąć błędu i przewidzieć decyzję innych kierowców. Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania oraz dostosowywania prędkości do warunków pogodowych.
Nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa pojazdom i pieszym oraz niezachowanie odpowiedniej odległości na drodze to najczęstsze przyczyny zdarzeń. Warto przy tym pamiętać o zasadzie 3 sekund – określa ona w sekundach minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości, a bezpieczna odległość, jaką należy utrzymać między pojazdami, rośnie wraz z rozwijaną prędkością. Możemy wykorzystać przy tym dowolny nieruchomy obiekt, na przykład znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami.
Na drodze powinniśmy unikać gwałtownych manewrów oraz zachować spokój i rozsądek.
Dostosowując się do powyższych zasad na pewno przyczynimy się do tego, aby nasza podróż była spokojna i bezpieczna, a wakacje szczęśliwe.